Prijatie eura a vstup do schengenského priestoru bude mať na chorvátsku ekonomiku a zvlášť chorvátsky cestovný ruch mimoriadne pozitívny vplyv. Potvrdzujú to aj prvé štatistické indikátory.

Čísla hovoria jasnou rečou
Turizmus v Chorvátsku sa po pandémii veľmi rýchlo zotavuje. Podľa údajov Chorvátskeho štatistického úradu stúpli príjmy z cestovného ruchu v roku 2022 medziročne až o 14,8 %. Zavedenie eura tento trend ešte posilní. Experti očakávajú, že podiel turizmu na celkovom HDP stúpne až na 24 %. Na porovnanie – pred pandémiou, v úspešnom roku 2019, bol tento podiel na úrovni 20 %. Záujem o nehnuteľnosti v Chorvátsku už teraz prudko stúpa. Pritom podľa Borisa Vujčića, generálneho guvernéra Chorvátskej národnej banky, až 20 % kupujúcich pochádza zo zahraničia. Mnohí z nich, samozrejme, aj zo Slovenska a Českej republiky.

Príklady Malty a Cypru
Pozitívne predikcie expertov sa opierajú aj príklady z nedávnej minulosti. Zavedenie eura podporilo rast cestovného ruchu aj v iných krajinách. Dobre to vidno na prípade Malty a Cypru, pretože s Chorvátskom majú jedno spoločné – ekonomiky týchto krajín sú významne determinované turizmom. Malta a Cyprus vstúpili do eurozóny 1. januára 2009 a už od nasledujúceho roka cestovný ruch kontinuálne rástol až do vypuknutia pandémie. Podobný vývoj môžeme oprávnene očakávať aj v Chorvátsku.

Profit z pasívneho príjmu
Experti na realitný trh v Chorvátsku sa na základe uvedených trendov zhodujú v tom, že aj príjmy z prenájmu nehnuteľností v Chorvátsku budú rásť. Platí to predovšetkým pre turisticky atraktívne destinácie na jadranskom pobreží a na ostrovoch. Inými slovami povedané: ak uvažujete o kúpe svojej druhej nehnuteľnosti v Chorvátsku, teraz je ten správny čas. Pasívny príjem z prenájmu apartmánu v rezorte ZELENA PUNTA vám bude robiť radosť na dlhé roky. Radosť2.